Nemoc a nemožnost pracovat – jak se alespoň částečně finančně ochránit

Dalo by se říct, že se živíme svým tělem. Využíváme svá těla a jejich schopnosti a dovednosti k tomu, abychom si vydělali peníze na obživu. O to nepříjemnější může být situace, kdy naše tělo dočasně vypoví službu a my nemůžeme pracovat a vydělávat. Jaké jsou možnosti alespoň částečné ochrany před takovým výpadkem příjmů?

Kvalitní životní nebo úrazové pojištění

Nejlepší možností je uzavřít si kvalitní životní nebo rizikové pojištění. Jeho cílem je nahradit nám finanční výpadek ve chvílí, kdy nejsme kvůli zdravotnímu stavu schopni pracovat a vydělávat. V dnešní době existuje mnoho produktů, mnoho parametrů a doplňkových nabídek a nemusí být jednoduché se v nich orientovat. Proto je dobré před uzavřením takového pojištění promyslet a ideálně i prokonzultovat tyto otázky:

  1. Jakou finanční rezervu mám a na jak dlouho mi vystačí?
  2. Jaká zdravotní rizika mi hrozí a jak moc mě mohou omezit při výkonu povolání maséra?
  3. Kdo všechno je na mém přijmu závislý? Mám rodinu?
  4. Jaká rizika (situace) chci pokrýt? Které situace potřebuji mít ošetřené a která už nikoliv?

Pomůžeme vám s výběrem vhodného pojištění

Ve spolupráci s našim partnerem, společností 4Fin, s.r.o. vám pomůžeme s výběrem vhodného pojištění právě pro vás. Celá konzultace je zdarma a nezávazná. Zda nabízené řešení využijete či nikoliv je jen na vás. Pokud však chcete probrat nejlepší řešení pro vás, uveďte své kontakty a my vás s našim partnerem propojíme.

Nemocenské pojištění od státu

Ano, I my jako ičaři a osoby pracující jako OSVČ můžeme čerpat nemocenskou podobně jako zaměstnanci. Je však potřeba, abychom si nemocenské pojištění platili.

Co to je nemocenské pojištění a jaké z něj plynou výhody

Jedná se o službu, kdy my platíme státu měsíční částku a stát nám v případě nemoci vyplatí finanční kompenzaci, tzv. nemocenskou, případně dlouhodobé ošetřovné. Tuto službu “poskytuje” Česká správa sociálního zabezpečení, tedy stejná organizace, která nám možná někdy v budoucnu bude vyplácet důchody.

Z nemocenského pojištění vzniká nárok na tyto dávky:

  • nemocenská – platí i pro OSVČ;
  • ošetřovné – platí pouze pro zaměstnance;
  • dlouhodobé ošetřovné – platí i pro OSVČ;
  • otcovská poporodní péče – platí i pro OSVČ;
  • peněžitá pomoc v mateřství – platí i pro OSVČ.

Jak získat nárok na nemocenskou

Abychom měli nárok na konkrétní dávku, musíme se dobrovolně přihlásit k nemocenskému pojištění u Česká správy sociálního zabezpečení. K přihlášení můžeme využít formulář Přihláška k dobrovolné účasti na nemocenském pojištění, který odešleme místně příslušné ČSSZ. Ve formuláři volíme i datum, od kdy chceme mít toto pojištění platné, nejdřívější datum je však datum podání přihlášky.

Druhým předpokladem pro získání nároku na dávku je být účasten dobrovolného nemocenského pojištění alespoň tři měsíce.

Kolik to stojí a jak se platí

Minimální výše nemocenského pojištění pro rok 2024 činí 216 Kč měsíčně (to je 2,7% ze základu 8.000 Kč). Můžeme si však platit vyšší částku a tím mít i nárok na vyšší dávku.

Platba se provádí vždy za aktuální měsíc do posledního dne měsíce. Za první měsíc (tedy měsíc, od kterého se přihlašujeme) je platba splatná až do konce následujícího měsíce. Příklad: Přihlásíme-li se k nemocenskému pojištění od 15. ledna, je potřeba do konce února uhradit poměrnou částku za leden a celou částku za únor.

Výše dávky a od kdy ji mohu čerpat

Základem pro výpočet výše dávky (tzv. vyměřovacím základem) je souhrn námi zaplacených částek pojištění za rozhodné období. Rozhodným obdobím typicky bývá předchozích 12 měsíců. Finální výpočet dávky, na kterou máme nárok, je značně komplikovaný a z toho důvodu doporučujeme využít již hotové kalkulačky.

Tyto kalkulačky pracují s průměrným měsíčním pojistným. Zde tedy vezmeme souhrn zaplacených pojištěn í a vydělíme počtem měsíců, za které jsme pojištění zaplatili.

Důležité! Na nemocenskou máme nárok až od 15. dne nemoci (za prvních 14 dnů náhradu poskytuje zaměstnavatel a toho my nemáme).

Konkrétní příklady

Pan Honza si přivodil úraz, který mu neumožňuje vykonávat samostatně výdělečnou činnost. Podle lékaře bude na neschopence 30 dní. Vzhledem k tomu, že pan Honza není zaměstnanec, ale OSVČ, nebude během prvních 14 dní nemoci pobírat náhradu mzdy od zaměstnavatele. Od 15. dne nemoci mu ale náleží státní nemocenské dávky. Pan Honza si platí minimální výši pojištění, tedy 216 Kč měsíčně. Výše dávky za 30 dnů nemoci (reálně za 30 – prvních 14 dnů = 16 dnů) bude činit 2.288 Kč.

Paní Monika byla tři týdny (21 dnů) nemocná s COVIDEM a nemohla pracovat. Paní Monika je OSVČ, platí si měsíčně 300 Kč nemocenské pojištění a protože je OSVČ, dávka jí tak náleží od 15. dne nemoci  Výše dávky za 21 dnů nemoci (reálně za 21 – prvních 14 dnů = 7 dnů) bude činit 1.386 Kč.

Dobrovolné nemocenské pojištění a režim paušální daně

Pokud jste v režimu paušální daně nebo do něj chcete vstoupit, upozorňujeme, že dobrovolné nemocenské pojištění NENÍ součástí této platby, kterou posíláte finančnímu úřadu. K nemocenskému pojištění se tak musíte přihlásit extra u ČSSZ a platit zvolenou platbu navíc přímo ČSSZ.

Pokud vstupujete do režimu paušální daně a podáváte oznámení Finančnímu úřadu, můžete v tomto oznámení také určit, zda chcete být dobrovolně účastni nemocenského pojištění (konkrétně 2. oddíl, řádek 22). Finanční úřad tuto informaci vaší ČSSZ předá, nezapomeňte však posílat platbu ve výši vámi zvolené částky pojistného přímo ČSSZ.

Důležité odkazy

Formulář

Chci zkonzultovat své pojištění s partnerem České unie masérů.


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru